Książka z plecaka

Polonistyka na KUL – wiecznie z nosem w książkach!

O Książkowiczach, czyli jak to się zaczęło

Autorski projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, oparty na idei partnerstwa i współpracy uniwersytetu ze szkołami.

Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą działalnością i dołączenia do tej niezwykłej społeczności.

Na czym to polega?

Tematy zazwyczaj zazębiają się z podstawą programową, ale żelazną zasadą jest to, że wykładowcy nie „robią lekcji”. Uczniowie mają okazję zobaczyć na żywo, jak wyglądają zajęcia akademickie. Mają szansę wejść w dyskusję, mogą spojrzeć na znane lektury z nowej, często zaskakującej perspektywy. Nie są to zresztą warsztaty wyłącznie literaturoznawcze – w ramach projektu w szkołach pojawiają się również językoznawcy, ucząc na przykład, jak osiągnąć spójność tekstu, tak pożądaną na przykład na maturze.

W teren!

Część szkół weszła już w bliższą współpracę, tworząc grupę zaangażowaną w projekt. Poloniści nie poprzestają na zapraszaniu nauczycieli akademickich z KUL, ale sami wychodzą z własnymi inicjatywami. Są to konkursy, konferencje, wspólne wyjazdy.

Projekt, który żyje

Projekt zaczął się szybko rozrastać – pierwszy rok działalności zamknął się liczbą 40 wyjazdów, ale z czasem dodatkową atrakcją stały się zjazdy na KUL dla tych uczniów, którym 90-minutowe warsztaty nie wystarczyły.

Zjazdy zajmują z reguły cały dzień (jest przerwa na wspólny obiad!), uczniowie przyjeżdżają z nauczycielami, mają czas na spokojną dyskusję, ale też na to, by porozmawiać o studiach polonistycznych.

Przysłowiową „wisienką na torcie” są natomiast wyjazdy w góry – kilkudniowe wycieczki, w czasie których wędrówka po górskich szlakach jest połączona z poznawaniem „szlaków literackich”.

Zobacz, czy jesteśmy już w Twojej okolicy!

Nagrodzeni

W 2018 roku „Książka z plecaka” otrzymała Nagrodę Honorową Konkursu im. Z Glogera, przyznawaną corocznie przez Stowarzyszenie „Stopka” z Łomży przy współudziale Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Nagrodę Honorową otrzymaliśmy ex aequo z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Bądźmy w kontakcie

Nazywam się Lech Giemza i odpowiadam za projekt
„Książka z plecaka” realizowany przez
Stowarzyszenie Uniwersytet Wędrujący.

Zachęcam do kontaktu, odpowiem na pytania o projekt, możliwość współpracy i zobaczymy, co się da jeszcze dogadać :-).

13 + 1 =